Filmy pro středoškoláky

1. Crossroads of People, Crossroads of Trade (Křižovatky lidí, křižovatky obchodu)

Dokumentární film, dějiny – Ghana, 1994, režie: Kwaw Ansah, Anglicky s českými titulkami, 40 min

Tento dokument přiblíží obyvatele Ghany, jejich rituály a tradice od doby před prvními kontakty s Evropany, přes obchod s otroky a britskou kolonizaci, jejich boj za nezávislost a odkrývá způsob, jakým ovlivnili kulturu v jiných částech světa.

2. Taking Roots: The Vision of Wangari Maathai (Kořeny: Vize Wangari Maathaiové)

USA, 2008, režie: Lisa Meton & Alan Dater, 58 min, Anglicky s českými titulkami

Příběh Wangari Maathai, první africké držitelky Nobelovy ceny míru, má mnoho dimenzí. Z prvotního záměru boje proti půdní erozi formou vysazování stromů se vyvinulo politické hnutí bojující nejen s degradací životního prostředí, ale také chudobou a politickým útlakem keňského autoritářského režimu prezidenta Daniela Arap Moi. Film dokumentuje životní cestu Wangari Maathai, která dokázala, přes nepřízeň jak přírodního, tak i politického prostředí v zemi, změnit směr vývoje keňské společnosti. Klíčem k úspěchu jí byla „pouhá“ idea sázení stromů a nezdolné úsilí.

3. Delta Force

VB, rež. Glenn Ellis, 1995, 52 min., anglicky/české titulky

Delta Force navazuje na dokumentární snímek The Drilling Fields popisující boj ogonského lidu v čele se spisovatelem Kenem Saro Wiwa za záchranu své domoviny zdevastované těžařskou společností Shell. Dokument poukazuje na úzké vazby mezi Shell a nigerijskou vojenskou diktaturou, přináší svědectví o vojenských útocích na ogonské komunity a dokumentuje přírodní devastaci ogonského regionu. Ani silná mezinárodní angažovanost není úspěšná a nezákonně zadržený vůdce Ken Saro Wiwa je i přes mohutné protesty popraven.Velká část Delta Force byla tajně natočena samotnými Ogoni.

4. The Man Who Stopped The Desert (Muž, který zastavil poušť)

VB 2010, rež. Mark Dodd, 62 min., anglicky, francouzsky / české titulky

Yacouba Sawadogo, rolník z Burkiny Faso, je známý jako „muž, který zastavil poušť." Když se ale poprvé pokusil zachránit své vyprahlé pozemky před desertifikací vysazováním stromů, jež se od té doby rozrostly a daly vznik patnácti hektarovému lesu, lidé v jeho vesnici si mysleli, že je šílený. O 30 let později se lidé z Gourgy v severozápadní Burkina Faso, jež opustili neúrodné oblasti a vydali se za lepším životem ve městě, vracejí zpět a Sawadogo cestuje po světě a vypráví příběh svého úspěchu. Zemědělci, odborníci na životní prostředí a vědci se doslova hemží v domě pana Sawadogo. Snaží se dozvědět se co nejvíc o muži, jenž vlastními silami zastavil poušť.

5. The Harder They Come 

Akční / Krimi / Drama / Hudební - Jamajka, 1972, režie Perry Henzell, hraje Jimmy Cliff –anglicky bez titulků, 103 min

Mladík Ivanhoe Martin (Jimmy Cliff) z chudé vesnice přijíždí do města, aby se zde proslavil jako zpěvák. Jeho kariéra však není tak hvězdná, jak doufal, a proto se zaplétá do místního podsvětí a dealuje marihuanu. Stává se z něj rude boy a zastřelí policistu. Teprve ve chvíli, kdy prchá před spravedlností, se stává slavným a jeho desky se začínají prodávat. Film byl inspirován skutečným příběhem. (csfd.cz)