Aktivity pro žáky 1. stupně ZŠ (3. - 5. ročník)

1. Ašantské symboly Adinkra a jejich význam - LEGENDA

Ašantové nebo Ašanti jsou dominantním etnikem v západoafrické Ghaně. V období před evropskou kolonizací Afriky vytvořili Ašantové velkou a významnou říši v Západní Africe, která se později proměnila v mocnou Ašantskou konfederaci

Akanská stolička, o které se věřilo, že je pro matku Queen, 1940–1965

Zdroj obrázku: Queen Mother’s stool at The Children's Museum of Indianapolis, Wikimedia

LEGENDA O SYMBOLECH ADINKRA

Nejčastěji tradovaná legenda o původu symbolů vypráví, že byl soubor těchto znaků pojmenován po králi Nana Kofi Adinkra. 

V 19. století byl Adinkra slavným králem Gyamanů, kteří žili na území sousedního Pobřeží slonoviny. Král Adinkra však jednoho dne zpochybnil autoritu ašantského krále Asantehene tím, že si nechal vyrobit repliku jeho královské stoličky, takzvanou Sika Dwa, v angličtině golden stool. Tento konflikt vyústil ve válku mezi ašantským a gyamanským lidem, ve které byl král Adinkra poražen. Asantehene si jakožto vítěz vyžádal kopii své vlastní stoličky. Od krále ji opravdu získal, ale ke svému údivu ji dostal ozdobenou zvláštními symboly, které se mu velmi líbily. Poražený Adinkra mu musel prozradit jejich významy a naučit jeho lid speciální razítka vyrábět. 

Ašantové pak pojmenovali tyto symboly po králi Adinkrovi a používají je dodnes. Můžeme je vidět nejen na látkách, ale i na různých státních budovách, školách, často si je jako své logo vybírají různá knižní nakladatelství, muzea, ale i soukromé firmy, např. architektonická studia. Zdobí se jimi nábytek, nádobí i hudební nástroje.

Zdroj: Asante, M. K. & Mazama A. (Eds.). (2009). Encyclopedia of African Religion. Thousand Oaks: Sage Publications.

Na další straně můžeš řešit první kvíz