Beletrie - knihy pro středoškoláky

No Turning Back

Beverley Naidoo

Dvanáctiletý Sipho, který utekl od svého násilnického nevlastního otce, se vydává do Johannesburgu, kde se chce připojit k dětským pouličním gangům. Cesta tam však není vůbec snadná, stejně tak i život na ulici.

The Bird Boy´s Song

Steve Chimombo

Autor v této povídce vychází z původního lidového malavijského příběhu známého pod názvem „Sirotek a otrok“. Upravil ho však do modernější a pro čtenáře zajímavější formy užitím soudobých vypravěčských technik za účelem zdramatizování děje.

Povídka vypráví o otrokovi, který si na krátkou dobu uzme místo svého pána. Nové postavení si však neužívá dlouho a zakrátko je odhalen.

When Lion Could Fly - And other tales from Africa

Told by Nick Greaves, Illustrated by Rod Clement

Tato ojedinělá kniha kombinuje povídky o zvířatech, vycházejících z afrického lidového umění, s faktickými údaji o jednotlivých živočišných druzích žijících na afrických savanách a v pralesech. Autor se inspiroval lidovým vyprávěním různých afrických kmenů a proto je možné, že o jednom druhu existují dva zcela odlišné příběhy. Každá povídka je také opatřena mapkou, kde je vyznačen výskyt daného zvířecího druhu a ilustracemi jednotlivých zvířat. Četbou této knihy se vám tak naskytne jedinečná možnost proniknout do tajů bohaté africké fauny.

The Asuogya Gang

G. D. Lutterodt

Příběh se odehrává v prostředí univerzitního kampusu v ghanském městě Kumasi, kde se setkává šest chlapců z různých koutů světa, aby zde navázali nerozlučné přátelství. Společně pak založí společenství Asuogya, aby tím stvrdili svou nerozlučnost. Setkávají se zde i s místním chlapcem Kwame-Danso, který, jako většina chlapců z venkova, neumí číst ani psát, zato má však velmi dobré znalosti místních rostlin a zvířat. I přesto, že se Kwame-Danso velmi snaží stát se členem společenství Asuogya, ho chlapci mezi sebe nepřijmou.

V příběhu Kwame-Dansa a společenstva Asuogya je tak vyobrazena konfrontace tradiční kultury kmene Asante s moderním světem.

Call me by my name

Lindiwe Mthembu-Salter

Chcete-li se dozvědět, jak vznikají a co znamenají rozličná africká jména, tato kniha vám nabídne abecední i tématický přehled více než 2000 jmen s jejich anglickými překlady.

Možno využít jako pomůcku při výkladu o africké kultuře.

The Junior African Writers Series

Povídky situované do afrického prostředí ve čtyřech úrovních jazykové obtížnosti. Na konci každé knížky jsou připraveny otázky a úkoly pro pozorné čtenáře spolu s malým výkladovým slovníkem nejobtížnějších anglických výrazů. Doporučujeme jako četbu pro zdokonalení anglického jazyka.

Úroveň 4

The Innocent Prisoner

Kwasi Koranteng

Brakwa čeká na letišti ve frontě na odbavení. Těší se na nový život, který ho čeká daleko od své rodné země. Jeho plány mu však překazí policista, který ho zatkne za převážení drog, které mu byly nalezeny v kufru. Kdo je tam dal? Podaří se Brakwovi dokázat, že je nevinný?

Úroveň 3

Miss John

Yaw Ababio Boateng

Joanna miluje dobrodružství, vždy se však dostane do problémů. Všichni jí proto říkají, že se chová příliš jako kluk. Ona na tom však nevidí nic špatného. Proč by také nemohla závodit s ostatními nebo se účastnit školních výletů? Proto se Joanna rozhodne všem dokázat, že dokáže cokoliv co umí převážně jen kluci.

The Haunted Taxi Driver

Kofi Sekyi

Baba Oko je řidič taxi. Jeden večer si sedne za volant opilý, jede moc rychle a způsobí dopravní nehodu, při které srazí mladou dívku. Ze strachu z problémů s policií ujede a dívce nepomůže. Neví, že tím jeho problémy nekončí, ale teprve začínají.

Úroveň 2

Masquerade Time

Cyprian Ekwensi

Dva kamarádi, Ihanyi a Andy, se chtějí jít podívat na karneval Akataka, ale mají to od rodičů zakázané. Tento karneval je pro dospělé a může být někdy i nebezpečný. Oni se však rozhodnou utéct a jít i přes zákaz rodičů. Problémy však na sebe nenechají dlouho čekat.

Úroveň 1

Twins in Trouble

Amu Djoleto

Lawo se chystá hrát fotbal, když v tom za sebou uslyší cizí kroky. Uvidí velkého muže, který ho sleduje. Kdo je to a co od něj může asi chtít?

Nothing Ever Happens Here

Patricia Sealey

Malý Madume nikdy neprožil žádné dobrodružství. Jako obvykle je se svou malou sestrou a přemýšlí, jak se zabavit. V tom uslyší křik. Jeho tři kamarádi jsou ve velkém nebezpečí a on jim musí nějak pomoci.

The Paper Chase

Dianne Stewart

Jacob žije se svou rodinou, která nemá peněz na zbyt. Proto každou sobotu chodí prodávat noviny. Jednou jde opět prodávat noviny, ale po namáhavém týdnu ve škole je velmi unavený. Ke všemu je venku zima a silný vítr. Problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

 

PLAV - měsíčník pro světovou literaturu č. 11/2015, Zločin ve stínu baobabu